Prvá časť kontinentálnej fázy synody o synodalite sa bude konať v Prahe od 5. do 12. februára. Na ňu pricestuje 200 účastníkov z celej Európy, z toho 156 delegátov z 39 biskupských konferencií. Každá konferencia môže vyslať štvorčlennú delegáciu zloženú z predsedu dane konferencie a troch ďalších členov. KBS bude zastupovať jej predseda, arcibiskup Bober. V slovenskej delegácii bude ešte výkonný tajomník KBS Ivan Ružička a dve zamestnankyne Generálneho sekretariátu KBS Renáta Ocilková a Mária Spišiaková, ktorých ako delegátov zvolili na 103. plenárnom zasadnutí biskupov. Ďalších 44 hostí budú predstavitelia komunít alebo hnutí zastupujúcich celú Katolícku cirkev z Európy. Spolu s nimi bude online pripojených ďalších niekoľko stoviek účastníkov.
Svätá stolica uviedla, že na kontinentálnej diskusii by sa mali zúčastniť aj ženy, mladí ľudia a ľudia na okraji spoločnosti.
Na druhej časti stretnutia v Prahe, ktoré sa uskutoční v dňoch 10. – 12. decembra, sa zúčastnia len predsedovia 39 európskych biskupstiev.
Zostáva otvorenou otázkou, akú podobu bude mať konečný kontinentálny dokument. Zástupcovia tak rozdielnych cirkví, ako sú cirkvi v Poľsku a Nemecku, v ňom budú musieť predstaviť spoločnú víziu, ako reagovať na rôzne výzvy. Prípravný dokument, ktorý sekretariát synody zverejnil v októbri 2022, obsahuje mnohé prvky, ktoré by mohli podporiť liberálny naratív, ktorý je taký blízky srdcu biskupov nielen z Nemecka, ale vlastne z celej západnej Európy.
Nie je tiež jasné, aký postoj nakoniec biskupi zaujmú k požiadavkám, ktoré vzniesli veriaci v prvej fáze synody o synodalite. Zatiaľ čo na Slovensku i v Poľsku sa v súhrnnom dokumente z národných rokovaní nenachádzali žiadne revolučné témy, v súhrnoch krajín ako Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Belgicko, Holandsko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Írsko sa objavili, niekedy v radikálnej podobe.
V rámci pražského stretnutia budú účastníci synodálneho procesu pracovať v jednom z piatich oficiálnych pracovných jazykov: taliančine, angličtine, francúzštine, nemčine a poľštine. Vytvorí sa štrnásť skupín zložených zo zástupcov rôznych krajín; v každej skupine má byť podobný počet biskupov a žien.
V skupinách sa bude diskutovať o októbrovom vatikánskom dokumente, výsledky reflexie budú predstavené celému synodálnemu zhromaždeniu a záverečný dokument bude prijatý 9. februára. Samotní biskupi sa potom vyjadria ku konečnému dokumentu. Vo všetkých fázach bude veľa príležitostí na spoločnú modlitbu.
Podobné stretnutia sa konajú aj na iných kontinentoch. Všetky kontinentálne dokumenty budú zaslané do Vatikánu, kde sekretariát synody vypracuje ich syntézu. O syntéze budú biskupi a laici diskutovať na synode o synodalite v októbri tohto roku; nakoniec sa celý synodálny proces zavŕši synodou v októbri 2024.
Po skúsenosti spoločných, otvorených stretnutí na farskej i diecéznej úrovni, ako i po celoslovenskom stretnutí v Nimnici, nesieme odkaz zo živej komunity veriacich na Slovensku. Otvorenosť, dobro a ochota osobne a aktíve sa podieľať na živote a poslaní Cirkvi, pravdivosť pri videní skutočností, ktoré bránia jej rozvoju a hlboká túžba prežívať synodálne konzultácie ako duchovnú skúsenosť modlitby a spoločenstva vo vzájomnej úcte a žičlivosti, to sú východzie body našej prípravy príspevku za Konferenciu biskupov Slovenska. Následne bude verejne dostupný,“ hovorí výkonný tajomník KBS Ivan Ružička.
Každá biskupská konferencia predstaví výsledky synodálneho procesu vo svojej krajine. Delegáti budú rozdelení do menších pracovných skupín podľa jazyka, národnosti a štátu. Výsledky týchto jazykových skupín (angličtina, taliančina, nemčina, francúzština a poľština) budú poskytnuté sekretariátu Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Diskusia o záverečnom dokumente tejto synodálnej fázy sa očakáva vo štvrtok 9. februára.
V rámci európskeho synodálneho stretnutia sa 8. februára 2023 v pražskej katedrále uskutoční slávnostná bohoslužba za účasti delegátov z celej Európy. Svätej omši, ktorá sa začne o 18:00, bude predsedať sekretár synody kardinál Mario Grech a koncelebrovať budú predsedovia európskych biskupských konferencií. Svätá omša je otvorená pre verejnosť a sú na ňu pozvaní všetci podporovatelia synodálneho procesu. V druhej časti stretnutia, 9. – 12. februára, bude program pokračovať stretnutím len 39 predsedov CCEE, ktorí budú okrem iného uvažovať o výsledkoch predchádzajúcich dní.
Účastníci kontinentálneho stretnutia v Prahe majú teraz predložiť návrhy, ako by sa celý Boží ľud spolu s biskupmi mohol v budúcnosti podieľať na rozhodovaní v Cirkvi. Základom ich rokovaní bude dokument, ktorý bol vypracovaný na základe návrhov takmer všetkých diecéz sveta a koncom októbra predstavený vo Vatikáne. Budú tiež diskutovať o tom, ako môže Cirkev plniť svoje poslanie v súčasných spoločenských podmienkach.